Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: http://www.ekspertai.eu/vputin... 2015-05-22 10:21:32, skaitė 4303, komentavo 1
Toks veiksmas gali iššaukti Rusijos ir Tarptautinio Valiutos Fondo (TVF) konfliktą, praneša „Business Insider“.
Remiantis 2013 m. sudaryta sutartimi su tuometiniu Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, Ukrainos valstybinė skola negali viršyti 60% BVP, teigia straipsnio autorius Tomas Hirstas. „Akivaizdu, kad šiuo metu ši nuostata yra pažeista, o tai leidžia Maskvai reikalauti išankstinio skolos grąžinimo.“
Gegužės 19 d. V. Putinas paaiškino, kodėl jo vyriausybės iki šiol to dar nepadarė: „Prašant Ukrainos partneriams ir TVF, mes nesinaudojame šia teise, nes nenorime, kad ekonominė situacija mūsų partnerių ir kaimynų šalyje taptų dar sudėtingesne. Tačiau Ukrainos vyriausybės naujai patvirtintas įstatymo projektas, kuris leis atidėti užsienio skolų mokėjimą, gali priversti Kremlių pakeisti savo poziciją.“
TVF taisyklės numato, kad fondas negali išduoti kreditų šalims, kurios nebegali sugrąžinti „oficialių skolų“, o tai reiškia, kad bet koks Kijevo valdžios bandymas reikalauti iš Rusijos restruktūrizuoti skolą įstums TVF į itin nepatogią padėtį, nes pats fondas, tapęs savo taisyklių įkaitu, nebegalės Kijevui suteikti 17,5 mlrd. dolerių vertės pagalbos paketą, teigiama straipsnyje.
„Kijevas tvirtina, kad sandėris su Maskva buvo privati paskola, ir būtent šiam sandėriui galios naujai priimtas įstatymas dėl skolų išmokėjimo atidėjimo“, – rašo T. Hirstas. „Vyriausybė turi teisę (...) nesugrąžinti paskolų, kurios buvo suteiktos kleptokratiniam Janukovyčiaus režimui“, – teigiama įstatymo projekte.
Kaip ten bebūtų, atrodo, kad Kijevo partneriai taip nemano, pažymi straipsnio autorius.
TVF atstovas spaudai Williamas Murray'us šių metų kovo mėnesį pareiškė žurnalistams: „Jei aš neklystu, 3 milijardų dolerių vertės eurobondus (obligacijos išleistos ne šalies išleidėjos nacionaline valiuta) Rusija pervedė iš savo Nacionalinės gerovės fondo, taigi tai Kijevo oficiali skola.“
„Kitais žodžiais tariant, TVF įkrito į duobę, kurią pati ir iškasė ir kol kas visiškai neaišku, kaip jis iš ten kapstysis, jei Maskva vienašališkai nenuspręs atsisakyti savalaikio ir viso skolos sugrąžinimo“, – mano žurnalistas, priduriantis, kad Maskva greičiausiai taip nepasielgs.
Šaltinis: businessinsider.com