Autorius: Domantas Klyva Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-05-29 13:54:00, skaitė 1090, komentavo 3
Senų senovėje daugiau nei penki tūkstančiai Lietuvos ūkio subjektų buvo įsipareigoję nepiktnaudžiauti euro įvedimu ir kainas perskaičiuoti sąžiningai. Tada, daugiau kaip prieš penkerius metus, prisijungusios prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo, šios įmonės ir kiti ūkio subjektai net buvo įgiję teisę 13 599 prekybos ir paslaugų teikimo vietų žymėti specialiu ženklu "Perskaičiuota sąžiningai". Ar galėtų perskaičiuoti dar kartą, šiais — 2020 — metais? Sąžiningai perskaičiuoti.
Prie iniciatyvos "Perskaičiuota sąžiningai" tada prisijungė ir visi Lietuvos bankų asociacijai priklausantys bankai, turintys per 370 klientų aptarnavimo skyrių ir aptarnaujantys daugiau nei 3 mln. klientų. Iniciatyvoje taip pat dalyvavo per 50 vaistinių tinklų ir pavienes vaistines vienijančių bendrovių, daugiau nei 70 proc. draudimo rinkos dalyvių, per 400 viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių.
Kaip buvo "Perskaičiuota sąžiningai", iki šiol visi prisimename. Iliuzijų mugė.
Tada, senų senovėje, Lietuvos pramonininkų konfederacija atliko 130 įmonių apklausą, kuri tada atskleidė, kad šalies verslininkai euro įvedimui lyg ir pritaria. Be to, dauguma įmonių vadovų dievagojosi, kad jie nepasinaudos proga įvedus eurą didinti kainų. O jei jos kiek ir padidės, tai neva atpirks ir panašiu dydžiu padidintos algos. Ar Jūsų "panašiu dydžiu" algos padidėjo?
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis tada pristatęs tyrimą akcentavo, kad "prisijungimas prie euro zonos esminės įtakos produkcijos kainoms neturės". Tiesa, jis pridūrė, kad įvedus eurą turėtų nežymiai padidėti infliacija, tačiau tai neva yra neišvengiama dėl kainų apvalinimo ir vienkartinių išlaidų apskaitos sistemoms keisti.
Kainas užapvalino net turgaus bobutės. Ridikėlių pundelis prieš penkerius metus kainavo 50 lito centų, šiandien už 50 euro centų dar reikia paieškoti.
Šių dienų istorija. Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus savo Facebook laiko juostoje pasidžiaugė, kad su kolegomis iš kitų verslo organizacijų bei profesinėmis sąjungomis prezidentūroje pasirašė bendrą memorandumą dėl darbuotojų pajamų išsaugojimo koronaviruso pandemijos laikotarpiu. Pono Sutkaus supratimu, darbdavių ir darbuotojų atstovų susitarimas jau "stiprina socialinį dialogą ir padeda siekti visai valstybei svarbių tikslų".
Taip pat Valdas Sutkus ta proga pacitavo prezidentą Gitaną Nausėdą. "Dabartinėmis aplinkybėmis visi turime žvelgti viena kryptimi, nes tik kartu galime išeiti iš šios krizės mažiausiais nuostoliais ar net sustiprėję", — taip sakė Lietuvos Respublikos prezidentas.
Lietuvos darbdavių organizacijų bei profesinių sąjungų atstovų pasirašytas dokumentas palaiko prezidento teisėkūros iniciatyvą laikinai sumažinti darbo jėgos apmokestinimą, taikant 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą pajamų daliai iki 3 šalies vidutinių darbo užmokesčio dydžių, taip pat pradėti taikyti 50 eurų didesnį neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) jau šiais, o ne kitais metais.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis taip pat pasirašė šį memorandumą. Sakė, kad palaiko idėją. Tačiau prezidentas Dargis teigia, kad memorandumas nėra niekuo įpareigojantis, bet kartu pabrėžė, jog tai savaime neapsaugo nuo to, kad tęsiantis koronaviruso sukeltai ekonominei krizei įmonės gali toliau mažinti sąnaudas, atleisti žmones iš darbo.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus žadėjo stebėti, kaip jo organizacijai priklausančios įmonės laikosi susitarimo. "Jeigu jos memorandumo nesilaikys, gėda bus tokioms įmonėms. Aš pirmas pasakysiu, kad gėda tokioms įmonėms", — kalbėjo jis. Bet svetimos gėdos ant savo duonos riekės neužsitepsi.
Valdančiosios partijos "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" lyderis Ramūnas Karbauskis jau pareiškė, kad Seimas tikriausiai nepalaikys prezidento iniciatyvos mažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą, bet greičiausiai parems pasiūlymą didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD). Jis ir ministras pirmininkas Skvernelis taip pat pareiškė, jog netiki verslininkų pažadais nemažinti algų, jeigu GPM tarifas bus sumažintas.
Tad kuo tikėti? Prezidentais ar "valstiečių" lyderio Ramūno Karbauskio ir premjero Sauliaus Skvernelio netikėjimu?
Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijos centro Visuomenės informavimo grupės vadovas, ministro pirmininko patarėjas Giedrius Surplys savo Facebook laiko juostoje taip pat paskelbė apie naują akciją. Akciją su muzika.
Giedrius Surplys skelbia, kad pradedama akcija "AČIŪ, LIETUVA", kuria norima padėkoti visiems, padėjusiems kovoje su COVID-19. Visą savaitę pasak, premjero patarėjo, premjeras siųs padėkas raštu, o birželio 1 dieną, 17:00, Lietuvos miestų ir miestelių aikštėse suskambės muzika.
"AČIŪ, LIETUVA" muzikos kalba tars daugiau kaip 250 orkestrų, chorų ir kitų kolektyvų 36 savivaldybėse. "Ruošiame ir staigmenų, kurios tikrai bus vertos MTV", — tikina ponas Surplys.
Masinis koncertas truks tik 15 minučių ir atitiks visus birželio 1 dienos galiosiančius saugumo reikalavimus.
"Ar mes švenčiame?" — klausia Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijos centro Visuomenės informavimo grupės vadovas, ministro pirmininko patarėjas Giedrius Surplys, ir pats atsako.
Giedrius Surplys: "Ne, mes tik sakome AČIŪ už laimėtą pirmąjį mūšį. Kodėl grojame? Todėl, kad muzika Lietuvai padeda susitelkti lemiamais istorijos momentais. COVID-19 akivaizdoje daug Lietuvos žmonių pademonstravo išskirtinę stiprybę ir vienybę".
"Tą stiprybę ir vienybę turime išlaikyti ir toliau, kad įveiktume sveikatos, ekonomikos, socialinius ir emocinius iššūkius", — emocionaliai baigia Surplys.
Taigi, vasarą pasitiksime su muzika! Padėka Lietuvai, ir, žinoma, asmeniškai premjerui bei jo patarėjui. Tokia ta tuštybių ir iliuzijų mugė.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.