Autorius: Vladimiras Matvejevas Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-07-30 23:03:00, skaitė 1330, komentavo 22
Dar Dalia Grybauskaitė pradėjo oficialiai kviesti Amerikos kareivius į Lietuvą. Per jungtinį trijų Baltijos šalių prezidentų vizitą Baltuosiuose rūmuose 2018 metų pavasarį ji sakė, kad Lietuva norėtų "nuolat" matyti JAV kariuomenę savo teritorijoje.
Norėdami tai padaryti, vietiniai patarėjai netgi sugalvojo gudrią schemą, kaip apeiti Lietuvos Konstituciją, draudžiančią valstybės teritorijoje dislokuoti užsienio karines bazes ir masinio naikinimo ginklus, kuriems priklauso raketų sistemos su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis. Neva amerikiečių kareiviai bus dislokuoti bazių ir mokymo aikštelių, kurios teisiškai bus laikomos lietuviškomis, teritorijose. Tai yra, amerikiečių reindžeriai bus maitinami, šildomi ir aptarnaujami Lietuvos mokesčių mokėtojų sąskaita, o vykdys jie savo tiesioginės vadovybės iš Pentagono nurodymus.
Šis variantas buvo išbandytas 2019 metais. Pirmasis JAV ginkluotųjų pajėgų 9-ojo pulko batalionas buvo atsiųstas į Lietuvą "rotacijos būdu". Dėl koronaviruso amerikiečių kareivių komandiruotė Baltijos šalyse užsitęsė beveik devynis mėnesius. O birželį su ašaromis akyse lietuvių laisvės gynėjai iš Amerikos buvo išlydėti namo.
Akivaizdu, kad Trampui patiko lietuviška JAV kariuomenės Europoje dislokavimo, kai priimančioji šalis apmoka karių išlaikymą, patirtis. Be to, ir kaimyninės Lenkijos prezidentas Andžejus Duda pareiškė, kad Varšuva yra pasirengusi iš savo kišenės apmokėti "tėvynės gynybos paslaugas", kurias visame pasaulyje teikia JAV kariai.
O štai užsispyrusi Vokietija, kurios lyderystės antklodę Europos Sąjungoje bando pasiglemžti Lenkija, nesutiko su Trampo pasiūlymu. Matyti, Berlynui pasiūlymas apmokėti JAV kariuomenės buvimo išlaidas pasirodė įžeidžiamas ir nuostolingas.
"Tebūnie taip", — pagalvojo Trampas ir nusprendė išvesti beveik 12 tūkstančių savo kareivių iš Vokietijos. Bet netoli. Į kaimynines Lenkiją ir Baltijos šalis.
"Mes aptarėme papildomų pajėgų siuntimą į Lenkiją ir manau, kad yra galimybių dislokuoti pajėgas Baltijos šalyse", — teigė JAV gynybos sekretorius Markas Esperis.
Tiesa, kaip sakė Esperis, į Europos Sąjungos rytinį regioną planuojama išvesti ne visą "vokiečių" kontingentą, o tik pusę jo. Matyt, lenkams ir baltams neužtenka pinigų daugiau išlaikyti.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su džiaugsmu priėmė šią naujieną ir dar kartą patvirtino, kad Lietuva yra pasirengusi priimti JAV kariuomenę.
"Naujienas dėl JAV paminėtos galimybės perkelti dalį karių į Baltijos šalis priimu ir vertinu itin palankiai. Sprendimas patvirtina aiškų ir tvirtą Jungtinių Valstijų įsipareigojimą palaikyti saugumą Baltijos šalių regione. Tikiuosi, kad šie sprendimai padės dar labiau sustiprinti atgrasymo ir gynybos efektyvumą", — cituoja prezidentą žiniasklaida.
Na, jei dviejų procentų Lietuvos BVP nepakaks savo armijai ir Amerikos kontingentui išlaikyti, tada prezidentas Nausėda privers Vyriausybę iki 2030 metų padidinti išlaidas iki 2,5 procentų. Beje, visos vadovaujančios Lietuvos politinės partijos jau pasirašė šiuos planus. Tai reiškia, kad nereikia abejoti šių planų įgyvendinimu. Be to, pats JAV prezidentas Donaldas Trampas gyrė tris mažas ir skurdžias Baltijos šalis už tai, kad jos įvykdė pagrindinį ekonominį NATO kriterijų — mažiausiai du procentus BVP skirti gynybai. Jis taip pat jas pateikė kaip pavyzdį visoms gobšioms Šiaurės Atlanto aljanso narėms, tokioms kaip Vokietija.
Markas Esperis tik paskelbė apie planus perkelti amerikiečių karius iš Vokietijos į Lenkiją ir Baltijos šalis. Bet Lietuvos gynybos ministras Raimundas Karoblis jau pranešė, kad šių metų rudenį Jungtinės Amerikos Valstijos vėl siųs į Lietuvą daugiau nei šešių mėnesių rotacijai batalioną kareivių. Matyt, Karoblis jau tikrai apie tai žino.
O ką paprastas lietuvis gauna iš šio Amerikos ir Lietuvos politikų sprendimo? Nieko gero. Lietuvos teritorija ne tik gali tapti karštu kovos lauku, įvykus hipotetiniam ginkluotam konfliktui tarp Rytų ir Vakarų, bet tai dar labiau kirs per Lietuvos mokesčių mokėtojų kišenes. "Gynėjus" juk reikia maitinti, o tai reiškia, kad dabartinė ir būsima Vyriausybės turėtų susimąstyti apie papildomo mokesčio "Amerikos kariuomenės išlaikymui" įvedimą.
Manau, kad tokią iniciatyvą, kaip tikras verslininkas, patvirtins pats JAV prezidentas Donaldas Trampas. Jis už tai viešai pagirs Lietuvos valdžią ir pasiūlys įvesti panašų mokestį visoms NATO valstybėms. Juk reikia mokėti už savo saugumą, o ne sėdėti ant gerosios Amerikos kaklo.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.