Kas Baltarusijos žmonėms nušvies kelią, jei Lietuva po Seimo rinkimų išblės

Autorius: Algis Januška Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-08-27 10:36:00, skaitė 1433, komentavo 2

Kas Baltarusijos žmonėms nušvies kelią, jei Lietuva po Seimo rinkimų išblės

Baltarusija atmetė prezidento Gitano Nausėdos inicijuotą trijų žingsnių planą siekiant suvaldyti politinę krizę šioje šalyje. Europos Sąjunga (ES) taip pat nugesino Jo Ekscelencijos entuziazmą

ES nenori veltis į Baltarusijos ir Rusijos reikalus. Tačiau Baltarusijos krizė — puiki proga Lietuvos politiniams lošėjams. Juk Seimo rinkimai čia pat.

Iki šiol užsienio politiką, grėsmes nacionaliniam saugumui, tiksliau, "demokratines vertybes" ir nacionalinį patriotizmą, sėkmingiausiai eksploatavo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Tai konservatorių monopolis. Tuo grindė savo deklaratyvią vidaus politiką. Tačiau iniciatyvą perima socialdarbiečiai.  

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) trys pagrindiniai veikėjai — LSDDP pirmininkas, Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas, LSDDP pirmininko pavaduotojas, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Parlamento rinkimuose visi trys užima pirmas tris pozicijas LSDDP sąraše.

Socialdarbiečių lyderis Gediminas Kirkilas užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių jau net mato premjeru.

Praėjusią savaitę Seimas per neeilinę sesiją priėmė rezoliuciją, raginančią nepripažinti Baltarusijos prezidento rinkimų, prezidento Aleksandro Lukašenkos — legitimiu vadovu. Visi trys LSDDP pretendentai į būsimąjį Seimą — ponai Kirkilas, Bernatonis ir būsimas premjeras Linkevičius — pradėjo savo rinkiminį lošimą.

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Juozas Bernatonis į Baltarusiją pasiųs devynis parlamentarus, pranešė URK.

"Pasiūlėme delegacijos sudėtį. Data vykimo ir programa bus derinama su Užsienio reikalų ministerija, nes kol kas neturime garantijų, kad ta delegacija bus įleista", — žiniasklaidai sakė Bernatonis.

Delegacijai vadovaus Seimo vicepirmininkas socialdarbietis Gediminas Kirkilas. Joje taip pat yra Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė, socialdemokratė Rasa Budbergytė, valstiečių frakcijos atstovai Jonas Jarutis ir Valerijus Simulikas, liberalas Gintaras Vaičekauskas, konservatoriai Ingrida Šimonytė, Žygimantas Pavilionis ir Emanuelis Zingeris. Pasak Bernatonio, parlamentarai atrinkti partijų atstovavimo principu. "Norinčiųjų vykti buvo vos ne visas Seimas", — sakė ponas Bernatonis.

"Čia tik rytiečiai lėktuvais skraido pilnais, o mes manome, kad devynių užtenka", — teigė jis. Delegacija yra numačiusi Minske susitikti su opozicijos atstovais, koordinacine taryba, Europos Sąjungos ambasadoriais, Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos atstovais. Socialdarbiečio vadovaujamas komitetas priėmė pareiškimą, kuriuo pakvietė Lietuvos parlamentinių partijų lyderius užmegzti kontaktus su giminingomis Baltarusijos opozicinėmis partijomis ir skleisti Baltarusijoje demokratines vertybes.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas susirūpino Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) vertybine orientacija ir pareikalavo Koalicijos tarybos (KT) pirmininko Ramūno Karbauskio nedelsiant sušaukti KT posėdį ir aptarti LLRA-KŠS lyderių pareiškimus, prieštaraujančius "vyriausybės užsienio politikai ir kenkiančius Lietuvos interesams". LSDDP pirmininkas pabrėžė, kad nuo šio svarstymo priklausys galimybė toliau bendradarbiauti su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

"Pastaruoju metu paskelbti viešai LLRA-KŠS kandidatų Seimo rinkimuose sąrašo lyderio Zbignevo Jedinskio ir LLRA-KŠS partijos pirmininko Valdemaro Tomaševskio požiūriai, pateisinantys buvusio Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo brutalius veiksmus prieš taikius protestuotojus, politinių oponentų persekiojimą ir rinkimų rezultatų klastojimą, mums kaip valdančiosios koalicijoms partneriams nėra priimtini", — pareiškė Kirkilas.

Socialdarbiečiai buvo įsitikinę, kad valdančioji koalicija buvo pasirengusi ginti visuotinai pripažintas žmogaus teises ir vykdyti vertybinę užsienio politiką.

"Pono Tomaševskio "nepagrįstas išpuolis prieš mūsų užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių ne tik apsunkina mūsų bendradarbiavimą valdančiojoje koalicijoje, bet ir menkina nuoseklią, konstruktyvią Lietuvos užsienio reikalų politiką santykiuose su kaimyninėmis valstybėmis. Taip pat mes nesutinkame su melagingais kaltinimais neva mūsų atstovai trukdo spręsti tautinių mažumų asmenvardžių rašymo problemas", — rašoma LSDDP pirmininko G. Kirkilo pareiškime.

Pareiškimai, deklaracijos ir rezoliucijos, įskaitant ir minėtą Seimo rezoliuciją, — tik žodžiai. Žodžiai, skirti publikai, vidaus vartojimui. Tačiau yra dar teisinis aspektas.

Ir Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo manymu, tai nėra taip paprasta. Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos pripažinimas ar nepripažinimas yra politinis klausimas. Lietuvos Seimo rezoliucija nėra nei įstatymas, nei koks kitas privalomas teisės aktas. Juo labiau Baltarusijos Respublikai. Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo įsitikinimu, tai tik Lietuvos Seimo pozicijos išreiškimas.

"Jeigu ponas Lukašenka toliau bus faktinis valstybės vadovas — aš jį taip pavadinčiau, nes niekas nekalba apie jo teisėtumą net Baltarusijos Konstitucijos požiūriu, — tai jeigu ne su juo pačiu, tai tada bent jau su administracijos pareigūnais šalims bendraujant vis tiek reikalų gali tekti turėti. Ir neišvengiamai, matyt, reikės turėti", — pabrėžė ponas Žalimas.

Žalimas, paklaustas ar Svetlana Tichanovskaja gali būti laikoma prezidente, Baltarusijos vadove ar tik lydere, buvo lakoniškas — tikrai ne. Pono Žalimo manymu,reikia dviejų momentų: "Visų pirma, reikia, kad jie patys (opozicija) pasiskelbtų perimantys valdžią, antra — reikia tarptautinio pripažinimo". Tuo tarpu Gediminas Kirkilas paminėjo, kad pas prezidentą Gitaną Nausėdą apie tai buvo kalbama ir buvo sutarta, kad Tichanovskaja bus laikoma nacionaline lydere.

Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Yra tokia lietuvių liaudies patarlė.

Vis dėl to lietuviškųjų geopolitikos lošėjų vizijas apkartino JAV diplomatas.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stephen'as Biegun'as pirmadienį Vilniuje susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere Svetlana Tichanovskaja, tačiau pabrėžė, kad amerikiečiai nesikiš į politinius procesus šioje šalyje. "Mūsų požiūriu, geriausia, ką galime padaryti, tai paremti Baltarusijos žmones, bet galiausiai tai jie turi nuspręsti savo ateitį, ir mes tai gerbsime", — pabrėžė Biegun'as. Antras pagal rangą JAV diplomatas taip pat sakė, kad padėtį Baltarusijoje per turiningą pokalbį aptarė su Lietuvos užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi.

Savo ruožtu ministras tradiciškai pareiškė, kad "JAV lyderystė čia svarbi, kaip ir visur pasaulyje. JAV buvo, yra ir bus laisvės, žmogaus teisių, demokratijos švyturys. Tai labai svarbu dabar, kai kalbame apie situaciją Baltarusijoje", — teigė Linkevičius.

Tačiau nei JAV, nei ES švyturiai šiandieną Baltarusijai ryškiai nešviečia. Vos rusena. Šviečia tik Lietuva. Politiniams lošėjams šioje šviesoje galima neblogai užsidirbti rinkėjų balsų. Ar neišblės Lietuva ir veikėjai po Seimo rinkimų, jau greitai pamatysime. Kas tuomet Baltarusijos žmonėms nušvies kelią?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.