Autorius: Lietuvis Patriotas Šaltinis: http://ldiena.lt... 2022-01-19 22:10:00, skaitė 629, komentavo 5
Josifas Vissarionovičius Džugašvilis (Stalinas) gimė 1879 m. gruodžio 21 d. Gorio mieste (Gruzija), batsiuvio šeimoje. 1888 m. I. Džugašvilis įstojo į teologinę mokyklą, o 1894 m., baigęs ją su pagyrimu, įstojo į Tifliso kunigų seminariją. Čia jis pirmą kartą susipažino su pagrindinėmis marksizmo idėjomis. 1898 metais seminaristas Džugašvilis įstojo į Gruzijos socialdemokratų partiją "Mesame-Dasi", o 1899 metais buvo pašalintas iš seminarijos už dalyvavimą pogrindinių marksistinių sluoksnių veikloje. Nuo šios akimirkos prasideda istorija apie profesionalų pogrindžio revoliucionierių, drąsų ekspropriatorių, turėjusį daugybę pseudonimų, pavyzdžiui, Ryaboy, Vasilijus, Vasiljevas. Tačiau du iš jų įėjo į istoriją – Koba ir Stalinas.
Laikotarpiu nuo 1902 iki 1913 m. I. Džugašvilis buvo suimtas ir ištremtas šešis kartus. Iš bausmės vietų jis kelis kartus drąsiai pabėgo. Nuo 1907 m. Džugašvilis vadovavo RSDDP centrinio komiteto veiklai Baku ir dalijosi V.I. Leninas, kurio siūlymu 1912 m. Stalinas buvo įtrauktas į RSDDP politinį biurą.
Iki Lenino sugrįžimo iš Šveicarijos 1917 m. balandžio mėn., Stalinas vadovavo Rusijos revoliuciniam judėjimui. 1917 metais įstojo į laikraščio „Pravda“ redakciją ir aktyviai dalyvavo rengiant pirmąjį jo numerį. Po Spalio Socialistinės Revoliucijos, įvykusios 1917 m. spalį, iki 1922 m. Stalinas ėjo tautybių liaudies komisaro pareigas. 1922 metais buvo išrinktas Visasąjunginės bolševikų komunistų partijos (biuro) Centro komiteto generaliniu sekretoriumi. I.V. Stalinas pasiūlė Tarybų Sąjungos kūrimo idėją, kurioje vadovaujantį vaidmenį paskyrė stipriai RTSR. 20-ųjų pabaigoje. jis kritikuoja NEP, siūlydamas pereiti prie priverstinės industrializacijos.
Laikotarpiu nuo 1928 iki 1940 m. vadovaujant I. V. Stalino, buvo įgyvendinti beveik trys penkerių metų šalies ūkio plėtros planai. Iki 1941 m. Urale ir Sibire buvo sukurta nauja pramoninė bazė, kuri tapo raktu į TSRS pergalę Didžiajame Tėvynės kare.
Tarptautiniuose santykiuose, naciams atėjus į valdžią, Stalinas kardinaliai pakeitė tradicinę TSRS politiką: jei anksčiau ji buvo nukreipta į aljansą su Vokietija prieš Versalio sistemą, tai dabar tai buvo „kolektyvinio saugumo“ sistemos sukūrimas TSRS ir buvusios Antantės šalys prieš Vokietiją . Tačiau Prancūzija ir Anglija bijojo TSRS ir tikėjosi „nuraminti“ Hitlerį („Miuncheno paktas“).
Iki 1939 metų tarptautinė padėtis smarkiai pablogėjo dėl Vokietijos pretenzijų į Lenkiją. Anglija ir Prancūzija šį kartą parodė savo pasirengimą kariauti su Vokietija, bandydamos pritraukti TSRS į aljansą. 1939 metų vasarą Stalinas, palaikydamas derybas dėl sąjungos su Britanija ir Prancūzija, lygiagrečiai pradėjo derybas su Vokietija (1939 m. rugpjūčio 23 d. Nepuolimo paktas). 1939 metų rugsėjo 1 dieną prasidėjo Antrasis pasaulinis karas, o 1941 metų birželio 22 dieną – Didysis Tėvynės karas.
Prasidėjus karui Stalinas tapo Valstybės gynybos komiteto pirmininku, liaudies gynybos komisaru ir TSRS ginkluotųjų pajėgų vyriausiuoju vadu. Po karo TSRS Ministrų Taryba ir TSRS bolševikų komunistų partijos CK, vadovaujami Stalino, nubrėžė kursą į pagreitintą karo sugriautos ekonomikos atstatymą.
Iki mirties Stalinas išlaikė TSRS Ministrų Tarybos pirmininko pareigas.
I. V. Salinas mirė 1953 metų kovo 5 d
Post Scriptum
Stalinas du kartus iškėlė šalį iš griuvėsių. Abu kartus – po sunkiausių karų, kurie palietė kiekvieną ir visus. Tiek 1925 m., tiek 1945 m. padėtis ekonomikoje buvo ne tik sunki, bet ir tragiška. Tuo pačiu metu skubus atsikūrimo poreikis buvo derinamas su visišku finansavimo trūkumu. Nepaisant to, abu kartus per trumpiausią įmanomą laiką šalis , buvusi ant ant mirties slenksčio, pakilo kaip feniksas iš pelenų ir išaugo iki didžiausios pasaulyje Jėgos. Iki valstybės lygio, kuri planetoje užėmė dominuojančią padėtį. Valstybė, kurios niekas negalėjo negerbti.
Pramonės įmonėse ir kitose šalies ūkio organizacijose Urale, Sibire, Tolimuosiuose Rytuose, kur 1945-1946 metais sparčiai vystėsi pramonė, metinis darbininko ar inžinieriaus atlyginimas po 1946 m. rugpjūčio 25 d. padidinimo buvo apytiksliai 10 tūkstančių rublių. Taigi vidutinis darbuotojas už savo metinį atlyginimą galėtų įsigyti dviejų kambarių mūrinį namą su virtuve arba trijų kambarių rąstinį namą su virtuve. Akmeninis trijų kambarių namas su virtuve kainavo šiek tiek daugiau – 12 tūkstančių rublių.
Beje, gelžbetonio gaminius gaminančios įmonės buvo pradėtos masiškai statyti būtent XX amžiaus ketvirtojo dešimtmečio antroje pusėje – šeštojo dešimtmečio pradžioje – jų gaminiai turėjo būti skirti TSRS ekonomikos atkūrimo poreikiams.
Tuo tarpu masinės būsto statybos iniciatorius buvo ne Chruščiovas, o Stalinas. Būtent jis iškėlė vieną iš pagrindinių uždavinių aprūpinti tarybinius piliečius būstu, beje, tie būsto standartai, apie kuriuos kalbėjo Stalinas, žymiai skyrėsi nuo tolesnės Nikitos Chruščiovo pertvarkos.
Visų pirma, Stalinas pasisakė už tokių butų parametrų namų statybą, kuriems tik dabar „pribrendo“ vidaus būsto statyba. Taigi vieno kambario buto plotas buvo pasiūlytas 40-45 kv.m. m., dviejų kambarių - 70-75 kv. m., trijų kambarių - 100 kv. m Tuo pačiu metu lubų aukštis, turėjo būti ne mažesnis kaip 3–3,5 metro. Vonios kambarys buvo suplanuotas atskirai. Palyginkime šiuos planus su „Chruščiovo“ parametrais – akivaizdu, kad Chruščiovo laikais butų standartai pagal plotą ir lubų aukštį buvo smarkiai apkarpyti, o kombinuotų vonios kambarių kūrimas dviejų ir trijų kambarių butuose tapo tikras pasityčiojimas iš gyventojų.