Autorius: Jonas Šaltinis: https://publishing-cdlib-org.t... 2024-01-21 19:29:00, skaitė 1487, komentavo 15
Afganai yra viena iš naujausių supervalstybės genocido aukų. Nemažai afganų buvo nužudyti siekiant nuslopinti pasipriešinimą Sovietų Sąjungos kariuomenei, kuri norėjo išteisinti savo kliento režimą ir įgyvendinti savo tikslą Afganistane. Taigi masinės žudynės buvo politinės.
1980 m. vasarą buvo pastebėti masinių nekovojant su civilių gyventojų žudymo atvejai, kai modžahedai nuvylė įsibrovėlių greito užkariavimo programą. Trys aplinkybės paskatino įsiveržusią armiją imtis beatodairiško masinio žudymo už mūšio zonų ribų. Negalėdamas surasti nepagaunamo modžahedo, įsiveržusios armijos rūstybė krito ir ant civilių gyventojų, nubausdama juos už paramą modžahedams. Modžahedai turėjo būti atskirti nuo žmonių. Būdami partizanų kovotojais, jie negalėjo būti gyvybinga jėga be vietos gyventojų paramos. Vadinasi, sovietai manė, kad būtina nuslopinti neapsaugotus civilius gyventojus be atrankos žudant, verčiant bėgti į užsienį ir naikinti jų derlių bei drėkinimo priemones, kurios yra jų pragyvenimo pagrindas. [ 12 ] Spąstų išmetimas iš oro, minų sodinimas ir cheminių medžiagų naudojimas, nors ir ne plačiu mastu, taip pat turėjo būti tam pačiam tikslui.
Be to, kadangi sovietai vienu metu nepadidino savo karių skaičiaus daugiau nei 120 000, jie ėmėsi karinių operacijų, siekdami užtikrinti greitą paklusnumą: todėl plačiai naudojami oro ginklai, ypač sraigtasparniai, arba netikslūs ginklai. ginklai, kurie negali atskirti kovotojų ir nekovotojų. Tačiau, nors bendras genocido aukų skaičius buvo didelis, kiekvieno atskiro incidento metu jis nebuvo didelis.
Bendras sovietinės totalinio karo programos bruožas buvo masinės žudynės, kurios buvo jų priemonė atsilyginti už griežtą pasipriešinimą. Pavyzdžiui, keršydamas už tai, kad mudžahedai nužudė tris Rusijos kareivius, žuvusio kapitono vadas brolis 1982 m. balandį nuvedė savo komandos padalinį į Taškurano miestą ir sugriovė miestą, nužudydamas mažiausiai du šimtus neapsaugotų civilių gyventojų. [ 13 ]
Trečias masinių žudynių aspektas buvo būtinybė nutildyti modžahedus, kol Afganistano problema nesulaukė per daug tarptautinio palaikymo. Viena vertus, valdžia neleido patekti į Afganistaną užsienio žiniasklaidos darbuotojams; kita vertus, laisvės kovotojus pavadino „banditais“ ir „plėšikais“, teigdami, kad jie „pardavė savo kūną ir sielą už Amerikos dolerius, Pakistano rupijas ir Didžiosios Britanijos svarus“. Įsiveržiančios armijos kariai modžahedus vadino dušmanu (priešu), taip pat basmačiais (antirusiškais musulmonų laisvės kovotojais Bucharoje).
Šiuo prekės ženklu buvo siekiama pateisinti modžahedų sunaikinimą, nes kaip „plėšikai“ jie buvo taikos ir socialinės tvarkos drumstėjai. Kitas genocido aspektas buvo civilių žudymas meldžiantis mečetėse, atliekant vestuvių ar laidotuvių ceremonijas, formuojant dideles grupes bet kokiam civiliniam tikslui arba dalyvaujant papročiuose ir konvencijose, kurios sudaro Afganistano socialinę struktūrą. Atrodytų keista manyti, kad sovietai negalėjo suprasti, kad tai buvo taikūs ir pilietiški susibūrimai. Tokių žudynių dažnis privertė afganistaniečius manyti, kad rusai buvo barbarai ( wahshi ).
Genocido aktai buvo sovietų darbas, o kaip vedliai ar bendradarbiai parchamis ir kai kurie chalkiai atliko bendrininkų vaidmenį.Kadangi Afganistanas jau seniai buvo kryžkelė, į jį įsiveržė garsūs užkariautojai, tokie kaip Aleksandras Didysis, Čingischanas, Timur Lane, Babur, Nadir Shah Afshar ir britai, tačiau sovietų įsibrovėliai visus pranoko sistemingai žudydami jo žmones ir jų žemės sunaikinimas. Jie tai padarė tuo metu, kai tautos dar niekada taip garsiai nepalaikė taikos ir niekada taip garsiai nepritarė karui. Tarp pasaulio vyriausybių sovietų valdžia buvo garsiausia visame tame, taip pat trimituojant apie besiverčiančių žmonių teises – tikro orveliško dvikalbio atvejį.