Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: http://lebionka.blogspot.com/2... 2024-10-24 10:05:00, skaitė 620, komentavo 0
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Egipto prezidentas Abdelfattahas Sisi, Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi, Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas, Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, JAE prezidentas Mohammedas bin Zayedas Al Nahyanas, Etiopijos ministras pirmininkas Abiy Ahmedas, Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Cyrilas Ramaphosa ir Brazilijos užsienio reikalų ministras Mauro Luizas Ikeras Vieira dalyvauja aukščiausiojo lygio susitikime nedidelėje grupėje.
Iš Rusijos pusės susitikime taip pat dalyvauja užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Ministro Pirmininko pavaduotojas Aleksejus Overčiukas, Prezidento administracijos vadovo pavaduotojas, specialusis Prezidento pasiuntinys finansinio ir ekonominio bendradarbiavimo su BRICS šalimis ir bendradarbiavimo su Naujuoju plėtros banku klausimais Maksimas Oreškinas, Prezidento padėjėjas Jurijus Ušakovas, finansų ministras Antonas Siluanovas ir Centrinio banko valdytoja Elvira Nabiullina.
Prieš susitikimą BRICS šalių delegacijų vadovai nusifotografavo bendroje nuotraukoje.
* * *
Vladimiras Putinas: Gerbiami kolegos! Gerbiami valstybių vadovai! Ponios ir ponai, draugai!
Nuoširdžiai džiaugiuosi galėdamas jus visus pasveikinti Kazanėje. Mūsų susitikimu pradedamas XVI BRICS aukščiausiojo lygio susitikimas, kuris pirmą kartą rengiamas išplėstiniu formatu. Tai pagrindinis Rusijos pirmininkavimo renginys, kuris vyksta pagal šūkį „Daugiašališkumo stiprinimas siekiant teisingo pasaulio vystymosi ir saugumo“.
Norėčiau pabrėžti, kad šiais metais Rusija labai atsakingai ėmėsi organizuoti mūsų bendrą veiklą asociacijos rėmuose.
Stengėmės stiprinti BRICS autoritetą, didinti jos vaidmenį pasaulio reikaluose ir sprendžiant neatidėliotinus pasaulinius ir regioninius klausimus, taip pat padarėme viską, kad pagilintume įvairiapusį mūsų šalių bendradarbiavimą trijose pagrindinėse srityse: politikos ir saugumo, ekonomikos ir finansų bei kultūrinių ir humanitarinių ryšių. Ir, savaime suprantama, padarėme viską, kas įmanoma, kad užtikrintume sklandžią ir kuo visapusiškesnę naujųjų šalių narių integraciją į asociacijos veiklą.
Dabar nedidelėje grupėje siūlome apsvarstyti aktualiausius pasaulinės darbotvarkės aspektus, pasikeisti nuomonėmis apie BRICS šalių bendradarbiavimą tarptautinėje arenoje, įskaitant aštrių regioninių konfliktų sprendimą.
Taip pat aptarsime dviejų svarbių ankstesnio aukščiausiojo lygio susitikimo Johanesburge sprendimų įgyvendinimą. Pirma, kalbėsime apie glaudesnį finansinį bendradarbiavimą BRICS šalyse. Kitas ne mažiau svarbus klausimas - tolesnė mūsų asociacijos plėtra. Žinoma, būtų neteisinga ignoruoti precedento neturintį pasaulio pietų ir rytų šalių susidomėjimą ryšių su BRICS stiprinimu. Daugiau nei 30 šalių jau vienokia ar kitokia forma išreiškė tokį norą. Kartu būtina išlaikyti pusiausvyrą ir neleisti, kad BRICS veiksmingumas sumažėtų.
Johanesburge sutarėme parengti mūsų asociacijos valstybių partnerių sąlygas ir kategorijas bei sudaryti šalių, kurioms bus suteiktas toks statusas, sąrašą. Svarbu, kad sprendimas šiuo klausimu atsispindėtų galutinėje Kazanės deklaracijoje.
Jeigu, gerbiamieji kolegos, nėra prieštaravimų dėl darbotvarkės, skelbiu BRICS aukščiausiojo lygio susitikimą atviru.
Tikiuosi vaisingo darbo ir tradiciškai konstruktyvaus bei suinteresuoto visų mūsų bendradarbiavimo klausimų aptarimo.
Pagal nustatytą tvarką leiskite man, kaip asociacijai pirmininkaujančios valstybės vadovui, kalbėti pirmam, o po to galės pasisakyti visų delegacijų vadovai.
Prašyčiau laikytis nustatyto septynių minučių laiko limito. Ar turite kokių nors prieštaravimų? Ačiū.
Taigi, gerbiamieji valstybių vadovai, ponios ir ponai, brangūs draugai!
Visi stebime dinamišką BRICS plėtrą ir jos autoriteto bei įtakos pasaulio reikalams stiprėjimą. Mūsų asociacijos valstybės narės turi išties didžiulį politinį, ekonominį, mokslinį, technologinį ir žmogiškąjį potencialą. Kartu mus vienija bendros vertybės ir pasaulėžiūra.
Būtų teisinga sakyti, kad BRICS priklauso bendraminčių tautos - suverenios šalys, atstovaujančios skirtingiems žemynams, vystymosi modeliams, religijoms, savitoms civilizacijoms ir kultūroms. Visos mūsų valstybės pasisako už lygybę, gerą kaimynystę ir abipusę pagarbą, už aukštų draugystės ir darnos idealų įtvirtinimą, už visuotinę gerovę ir klestėjimą. Jos ne žodžiais, o darbais rodo atsakomybę už pasaulio ateitį, daro tikrai teigiamą įtaką padėčiai pasaulio stabilumo ir saugumo srityje ir svariai prisideda prie opių regioninių problemų sprendimo.
Tokia yra BRICS kurso pasaulinėje arenoje strategijos, atitinkančios pagrindinės tarptautinės bendruomenės dalies, vadinamosios pasaulinės daugumos, siekius, esmė, ir būtent šis kursas yra ypač reikalingas dabartinėmis aplinkybėmis, kai pasaulyje vyksta išties esminiai pokyčiai ir vyksta daugiapolio pasaulio formavimosi procesas.