Sankcijos: kas bus jei Rusiją atjungs nuo SWIFT sistemos

Autorius: Sarmatas.lt Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/01/sank... 2015-01-29 09:39:01, skaitė 4631, komentavo 1

Sankcijos: kas bus jei Rusiją atjungs nuo SWIFT sistemos

Vakarų MIP ėmė kalbėti apie ultimatumą: jei Donecko respublikos sukilėliai užims Mariupolį, tai Rusiją atjungs nuo tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT. Tai suduos smūgį Rusijos kompanijoms ir bankams, orientuotiems į eksporto-importo sandorius.

Dabar SWIFT naudotojais yra apie 600 rusų organizacijų ir vykdo per šią sistemą 90% tarptautinių mokėjimų. Jei seks draudimas, tai staigiai nukris importinių užsienio prekių srautas į Rusiją, nes mokėjimai už prekes vyks su dideliu vėlavimu. Federalinis biudžetas praras paskutiniuosius žaliavinius dolerius, todėl, kad užsienio pirkėjai negalės laiku pervesti už žaliavas valiutos.

SWIFT vadinama mokėjimo sistema, nors ji tokia nėra. Ši tarptautinė kompanija su štabo būstine Belgijoje, operaciniais centrais Nyderlanduose ir JAV suteikia patikimų finansinių perlaidų galimybę pagal savo unikalią technologiją. Sistema nevykdo atsiskaitymų, o tik suteikia universalų finansinį „transportą“. SWIFT – pasaulinių tarpbankinių komunikacijų bendrija. Per dieną per šį globalų tinklą praeina mokėjimų įsipareigojimų daugiau nei 6 trilijonams dolerių, joje dalyvauja virš 10 tūkstančių finansinių organizacijų iš 210 šalių.

Alternatyvos šiai sistemai nėra, todėl ši „sankcija“ iš tiesų gresia ne tik Rusijos bankų sektoriaus izoliacija, bet ir pačios ekonomikos kolapsu.

Vienu iš pirmųjų šią grėsmę pereitų metų gruodį aprašė Rusijos VTB banko vadovas Andrejus Kostinas. Grėsmės priežastis yra tame, jog rusų bankų sistema didele dalimi remiasi doleriu ir euru. Kaip pranešė vienos Rusijos paskolų sistemos generalinis direktorius Julijanas Lazovskis, tokiu atveju labiausiai nukentės rusų kompanijos ir bankai, orientuoti į importo-eksporto operacijas. Pereitais metais Rusija iš užsienio įsivežė prekių maždaug už 300 mlrd dolerių.

Nukentės ir atsiskaitymai už eksportą – užsienio pirkėjai kasmet Rusijai perveda apie 450 mlrd dolerių.

Po sankcijų pritaikymo pasinaudojant SWIFT šie mokėjimai taip pat gali būti laikinai užšaldyti: užsienio prekybos operacijų apimtis iškart susitrauks trečdaliu.

Idėja pasinaudoti SWIFT kaip vienu iš spaudimo Kremliui instrumentų kilo Vakarams prieš keletą mėnesių. Rugpjūtį Europarlamentas pasiūlė ES šalims apsvarstyti galimybę pašalinti Rusiją iš šios sistemos.

Rusijos finansų ministerijoje grasinimais niekas nepatikėjo, tačiau nutarė apsidrausti – finansų ministro pavaduotojas pareiškė apie įstatymo projekto, sukuriant rusų SWIFT analogą, paruošimą.

Tik kol kas, žiūrint iš technologinės šio reikalo pusės, tą padaryti galima išimtinai banaliais sprendimais. „Bankams ir kompanijoms teks siųsti „mokėjimus“ faksu ir ir teletaipu. Kitaip tariant, teks grįžti 20 metų atgal. Tai žinoma nesugriaus Rusijos ekonomikos, tačiau eksporto-importo operacijos vyks ne „diena į dieną“, o mėnesiais“, – sako Lazovskis.

Kalba eina apie daugiau, nei rimtą iššūkį Rusijos ekonomikai. Pavyzdžiui, nacionalinės mokėjimo sistemos organizacijai valstybė suteikė 500 mln rublių. Sistemai, analogiškai SWIFT, teks išskirti gerokai daugiau.

Žinoma, SWIFT alternatyvos dabar nėra, ir jos sukūrimas Rusijoje mažai tikėtinas, nes rusiškasis variantas, vargu ar sudomins užsienio bankus. „Atjungimas nuo SWIFT prie katastrofos neprives, tačiau bus labai nepatogu vykdyti ekonominę veiklą su užsieniu, ji sulėtės, o daugeliui įmonių ir apskritai sustos iki to meto, kol jos sukurs naujus komunikacijų kanalus , – tęsia Lazovskis. – Tuo pačiu, naujos sistemos sukūrimui prireiks pusantrų-dvejų metų: pradedant teisinės bazės priėmimu, operacinio centro statyba ir baigiant jos pripažinimu užsienyje.

Kas gi įvyks, jei atjungs SWIFT?

Pirma: galimybė vykdyti vidinius atsiskaitymus šalies viduje išliks, nes jie vykdomi per korespondentines CB sąskaitas, o ne per SWIFT.

Antra: apsikeitimo pranešimais tarp rusų bankų ir užsienio finansų organizacijomis procesas bus žymiais apsunkintas. Tarptautiniai mokėjimai liks tokių apimčių, kuriose užsienio kontragentai sugebės juos apdoroti rankiniu režimu tarpininkaujant kitiems kanalams, tai yra minimaliai. Turint omenyje pervedimų skaičių, vėlavimas sieks keletą parų.

Beje, labiausiai tikėtinas variantas – užsienio žaidėjų pasiūlymas pasinaudoti savo sistemomis „bankas-klientas“ automatizuotam tarptautinių mokėjimų apdorojimui. Tarp kitko, stambūs bankai turi tiesioginius ryšio kanalus su kotragentais, apeinant SWIFT. Smulkūs neturi – jie pirmiausiai ir nukentės. Anot Lazovskio, atjungimo tikimybė didelė – Vašingtonas pilnai pajėgus tą padaryti.

Andrejus Lošinas, Loko-banko valdybos pirmininko pavaduotojas:

„Atjungimas nuo SWIFT sudarys sunkumų rusų bankų sistemai, tačiau katastrofa netaps. Galimybė vykdyti vidinius atsiskaitymus per korespondentines centrinio banko sąskaitas išliks, apsunkintas bus tik apsikeitimų pranešimais procesas tarp Rusijos bankų, pavyzdžiui MBK sandorių, kadangi SWIFT – tai pirmoje eilėje apsikeitimo pranešimais sistema. Kalbant apie tarptautinius atsiskaitymus – teks juos vykdyti rankiniu režimu, o ne automatiniu, kaip tas vyksta dabar esant SWIFT. Pagrindinis SWIFT pranašumas – tai tas, jog prie šios sistemos prijungta maksimalus bankų skaičius visame pasaulyje, kas ir daro ją tiek reikšminga. Techniškai sukurti alternatyvią sistemą nesudėtinga, tačiau tam, kad ji galėtų pilnaverčiai veikti , prie jos operatyviai reikia prijungti kolosalų skaičių kreditinių organizacijų. Štai čia ir yra pagrindinis iššūkis“.

Vertė: Sarmatai