Autorius: Barbara Vėzel Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/02/kome... 2015-02-05 09:40:33, skaitė 5014, komentavo 1
LDiena.lt: kaip ir reikėjo tikėtis, europiniai oficiozai oficialiai pradeda Graikijos puolimą. Iš pradžių gąsdinimais oficiozinėje spaudoje. Kaip puikus to pavyzdys - "Deutche Welle" straipsnis, kuriame naujasis graikijos vyriausybės vadovas, iškėlęs Graikijos interesus aukščiau europietiškųjų, pradedamas kultūringai vadinti "idiotu" - kaip kad Putinas, Orbanas, Al Asadas ir kiti vakaroidinės globalizacijos "naudos" nepripažįstantys valstybių vadovai.
---
Atėnai nuėjo konfrontacijos keliu, ir net kur kas greičiau, nei to laukė Briuselyje. Dabar būtina atidirbti atsakomąją strategiją, kol plintantis iš Graikijos chaosas nepersimetė į likusią Europą, mano Barbara Vėzel (Barbara Wesel).
Tik porą dienų Briuselyje buvo spėliojama, ar verta, o jei taip, tai kaip būtent sudarinėti sandėrį su naująja Graikijos valdžia. Atsakymas atėjo iš pačių Atėnų, ir tai buvo vienareikšmis ne.
Graikijos finansų ministras Janis Varufakis nenori bendrauti su taip vadinama „Trojka“, sudaryta iš Europos Komisijos, Europos Centrinio banko (ECB) ir Tarptautinio valiotos fondo (TVF). Iš esmės, tai tas pat, jei kažkas nutartų neturėti reikalų su banku, kuris išdavė jam didelį kreditą. Ir iš dalies todėl, kad laiko bankus, o taip pat visą tarptautinę finansinę sistemą, o ir apskritai visą globalią ekonomiką esant ištisa betvarke. Taip galvoti žinoma nedraudžiama. Tačiau reikia būti pasiruošus ir pasekmėms: pinigų daugiau nebeduos.
Kas nebešneka su savo kreditoriais tas bankrotas
Būtent kreditorių „trojka“ priima sprendimus dėl sekančių išmokų. Ir kito pasirinkimo, išskyrus kaip atšaukti suplanuotą iš anksto dalies kredito mokėjimą, lygų maždaug 7-iems milijardams eurų iš paskutinio pagalbos paketo Graikijai, jiems nebelieka. „Tai jie mums daugiau nebereikalingi“. – pareiškė Atėnuose. Nors prie viso to, jau vasario ir kovo mėnesiais Graikija turi išskirti 11 milijardų eurų išmokoms pagal refinansavimą, procentams ir t.t. Arba šalis nutrauks savo finansinių įsipareigojimų vykdymą?
Be to: jei Atėnai galutinai išvis „trojką“ iš kiemo, ECB nutrauks likvidų graikų bankams tiekimą. Reiškia pinigų bankomatuose daugiau nebebus. Į šį argumentą naujasis graikų vyriausybės vadovas Aleksis Tsipras atsakė su blogai slepiama ironija, jog tokio chaoso savo šalyje jis neprileis. Tačiau jo bendrapiliečiai gali atsipeikėti nuo šių iliuzijų kur kas greičiau, nei atrodo.
Žinoma dėl tokių chaoso komandos veiksmų Atėnuose galima būtų tik pasijuokti, jei Tsipras su komanda nebūtų paskelbę savo tikslu įtraukti į šį verpetą ir visą Europos Sąjungą.
Barbara Vėzel - rūpestingoji analitikatorė, ginanti sveiką Europos protą nuo Graikijos pamišimo...
Jų artimiausių kelionių planai kalba patys už save: Londonas, Paryžius, Roma, kurių palaikymo tikisi Atėnai. Berlyną Tsipras planuoja aplenkti lanku. Vokietija – viso labo tokia pat šalis, kaip ir visos kitos, kandžiai pastebėjo graikų premjeras. Vokietijos finansų ministras Wolfgang Schäuble šio klausimo atžvilgiu jau viską pasakė: daugiau mes Graikijai pinigų nebesiūlysime. Jeigu jie nenori su mumis kalbėtis – ką gi, tegu taip ir būna.
Tsipras siekia nesutarimų ES
Tuo metu Tsipras bando nuteikti prieš Berlyną italu sir prancūzus. Ieško jis pagalbos ir Londone, kur manoma, jog būtent Vokietija privalo užtvindyti eurozoną pinigais, kad pasiekti greitą ekonomikos augimą.
Bet, tarp kitko, britai neprivalo prisiimti sau šių skolų, tad dabartinėje situacijoje jiems geriau paprasčiausiai patylėti. Taip pat Romoje ir Paryžiuje garsiai šnekama, jog ES privalo tiesiog daugiau spausdinti pinigų ir viskas bus gerai.
Be abejonės, ten su malonumu ir toliau švelnintų stabilizacinį paktą. Tačiau nurašyti Graikijai skolų nenori nei tie, nei kiti, mat dešimčių milijardų eurų nepriskaičiuotų ne tik vokiečiai, bet ir prancūzai su italais.
Ko nori naujoji vyriausybė Atėnuose, tai būtent konferencijos skolų klausimu, kur Graikijai būtų nurašyta didžioji jų dalis – kaip Vokietijai po Antrojo pasaulinio karo. Tačiau žiūrint iš istorinio požiūrio taško šių situacijų lyginti negalima. Be to, draugai ir bendražygiai Elladoje, jūs nukentėjote ne nuo žemės drebėjimų, pilietinio karo ar uraganų, o nuo savo pačių korumpuoto ir apsivogusio elito. Niekas nekaltas išskyrus jus pačius! Taip, iš tiesų, bankai pernelyg lengvai ir nemąstydami dalijo jums pinigus. Tačiau juk niekas nevertė jūsų juos imti ir gyventi ne pagal išgales. Tad nustokite pateikti save kaip aukas.
Graikijos vyriausybė žinoma gali ir toliau bandyti žaisti savo žaidimus su ES. Pažiūrėsime kiek toli jie gali nueiti. Tačiau TVF’ui Vašingtone nedaro įspūdžio asmenybės tipo Aleksio Tsipro ir jų neprincipingi reikalavimai. Tad sėkmės bendraujant su TVF vadove Christine Lagarde.
Grexit gali tapti išeitimi iš padėties
Ir pabaigai: žinoma galima tikėti tuo, jog nugali įžūlumas. Galima būti apgirtusiam nuo gautos valdžios ir slėpti rankas kišenėse atsisveikinant su savo europietiškais kolegomis. Tačiau negalima be galo įžeidinėti žmonių, su kuriais teks sėstis prie derybų stalo, ar tai būtų Graikijos bankroto ar šalies pasitraukimo iš ES klausimu. Angela Merkel neturėtų leisti sulyginti save su Hitleriu, o ir Wolfgang Schäuble veikla neturi nieko bendro su „ketvirtuoju reichu“.
Tsipras ir jo bendražygiai keičia blaivų mąstymą ir realybės pojūti įžūlumu ir blogomis manieromis. ES turi greitai sugalvoti mechanizmą, kaip padaryti įmanomu Graikijos pasitraukimą iš euro-zonos (Grexit), kol ji paskui save nepatraukė visos Europos. Išvažiuojančių neverta laikyti. Ypač tokių išvažiuojančių.