Mama, nerėk!

Autorius: ŠeimaIrNamai.eu Šaltinis: http://seimairnamai.eu/mama-ne... 2018-04-02 13:02:50, skaitė 609, komentavo 1

Mama, nerėk!

Reikia pripažinti, kad riksmai – tai žmogaus bejėgiškumas, nesugebėjimas susidoroti su problema ramiai ir pasitikinčiai, o kartais baimė prarasti situacijos kontrolę. Dėl to riksmai byloja labiau apie jūsų silpnumą, nei apie vaiko elgesį.

Riksmai absoliučiai neefektyvūs. Mažyliai labai blogai suvokia, o dažniausiai apskritai nesuvokia, kokią jūs jiems informaciją transliuojate riksmais, tačiau puikiai suvokia riksmų emocinę dalį. Kitaip sakant, vaikas nesupranta, ko jūs iš jo norite, tačiau supranta, kad atsidūrė pavojuje.

Ką mato ir jaučia mažasis, jeigu mama ar kitas suaugęs ant jo rėkia?

Patiriamos labai stiprios negatyvios emocijos: baimė, prarastas saugumo jausmas, prarasta meilė, pasitikėjimas, vienatvė (vaikas susidūrė su problema, o suaugęs ne tik nepadeda, bet dar ir atakuoja), o visa tai yra baziniai žmogaus poreikiai.

JAV mokslininkai ištyrė maždaug 1000 šeimų, kuriose riksmai buvo auklėjimo proceso pagrindas. Rezultatai parodė vien neigiamą dinamiką. Negana to, prie vaikų elgesio problemų auklėjimas riksmais papildomai pridėjo depresijas ir neurozes.

Kokie gali elgesio variantai, jeigu jums nepatinka vaiko elgesys?

  • Jeigu buvote neteisus, nesusivaldėte, grubiai aprėkėte – būti nuoširdžiai atsiprašyti už savo agresiją;
  • Jeigu vaikas neklauso, pastoviai daro ne tai ir ne taip, kaip jo prašote – pamėginkite pakeisti savo elgesio taktiką (daryti tai, ko anksčiau nedarėte). Pavyzdžiui, vaikas nevalgo sriubos, o prašo saldainio. Jeigu iki to laiko sakydavote „suvalgyk sriubą, gausi šokoladuką“, dabar galima pabandyti paprasčiausiai nuimti nuo stalo sriubą ir užsiimti savais reikalais. Per porą valandų vaikas iš bado nenumirs, tačiau supras, kad senoji schema nebeveikia ir bus priverstas keisti elgesį.
  • Pakeiskite riksmus šnabždesiu – pakankamai efektyvus būdas, kuris, be kita ko, dar ir nesukelia mažyliui baimės;
  • Stenkitės vengti riksmų apskritai šeimoje, bendraudami su visais jos nariais. Blogas pavyzdys užkrečiamas;
  • Savikontrolė. Geriau išsiaiškinti tikrąjį savo susierzinimo šaltinį (nuovargis, stresas, konfliktas) ir kovoti su juo, negu su nuosavu vaiku.

Tikiu, kad kiekvienas sugebės išvengti riksmų, ar bent sumažins jų kiekį, jeigu turės galvoje, kad kiekvienas riksmas – tai dar viena „skylė“ jūsų šios dienos santykiuose. O pamažu tokie plyšiai pavirsta bedugnėmis. Užsitarnauti meilę ir pasitikėjimą daug sunkiau, nei išsaugoti santykių šilumą šiandien.

Šaltinis