Autorius: Šauksmas.lt Šaltinis: http://sauksmas.lt/kinijos-kur... 2015-04-02 00:08:23, skaitė 3719, komentavo 1
Rusija, Olandija ir Australija savaitgalį pareiškė prisijungianti prie Kinijos vadovaujamo Azijos infrastruktūros investicinio banko (AIIB). Ši narystė tapo savotišku diplomatinių įtakų išbandymu Kinijai ir Jungtinėms Valstijoms. AIIB laikomas varžovu tokioms organizacijoms kaip Pasaulio Bankas bei Azijos Plėtros bankas.
Kinija, balso teise, įtakos Azijos Plėtros Bankui turėdama tik 6,47%, Pasaulio Bankui – 5,17%, Tarptautiniui Valiutos Fondui – 3,81%, kuria savo alternatyvą. Per banką ketinama investuoti į regiono poreikius, tai yra po maždaug 800 milijardų JAV dolerių investicijų į infrastruktūrą kasmet.
Kol kas, likus vienai dienai iki termino, kada prie AIIB galima prisijungti kaip šalims – įkūrėjoms, prisijungė daugiau kaip 40 valstybių. JAV ir tik viena iš jos pagrindinių sąjungininkių – Japonija, į šį sąrašą nepatenka. Jungtinės Valstijos ir kiti kritikai abejoja ar Pekino vedama institucija sugebės išlaikyti tarptautinius skaidrumo, skolos tvarumo, aplinkos ir visuomenės saugos standartus, ar netaps tik Kinijos užsienio politikos ginklu. Praėjusią savaitę Japonijos finansų ministras pareiškė, kad, kol Kinija šių dalykų neišaiškins, Japonija išliks atsargi.
Tačiau apžvalgininkai pastebi, kad kuo daugiau šalių prisijungs prie Banko, tuo labiau tikėtina, kad AIIB laikysis tarptautinių standartų ir tuo mažiau daugiašalių institucijų, galinčių įtakoti regioną, Kinija turės savo rankose. Žemiau pateikiamas žemėlapis su valstybėmis – narėmis ir valstybėmis, kurios kreipėsi dėl narystės. (Pastaba: Nepažymėta Ispanija, Pietų Korėja ir Suomija, kurios dėl narystės pasisakė vėliau nei buvo sudarytas žemėlapis).
Šaltinis: http://qz.com/372326/all-the-countries-that-are-joining-chinas-alternative-to-the-world-bank/
Šauksmas